यार्सागुम्बा संकलनमा रोक लगाउँदा करोडौं राजस्व गुम्यो

  ।   १२ श्रावण २०७८, मंगलवार १८:०५

जाजरकोट : यार्सागुम्बालगायतका जडीबुटी संकलनमा रोक लगाएसँगै डोल्पामा ठूलो मात्रामा राजस्व गुमेको छ। स्थानीय प्रशासनले कोरोना महामारीका कारण संकलनमा रोक लगाएको थियो।

शे–फोक्सुण्डो राष्ट्रिय निकुञ्जले यार्सागुम्वा संकलनकर्ताबाट बर्सेनि करोडौं रुपैयाँ राजस्व लिँदै आएको थियो। निकुञ्ज कार्यालयले सुलिगाड, तोइजुम, त्रिपुराकोट, सुम्दुवालगायतका १४ वटा नाकाबाट यार्सागुम्बा संकलनका लागि पुर्जी काट्दै आएको थियो। निकुञ्ज क्षेत्रभित्र ठूला र साना गरी एक सयको हाराहारीमा यार्सागुम्बा पाइने पाटन रहेको निकुञ्जले जनाएको छ। यस्तै, सामुदायिक वनभित्र रुपपानी, पोखेपानी, साइक्वारीलगायतका यार्सागुम्बा पाटन छन्।

निकुञ्ज कार्यालयका अनुसार आर्थिक वर्ष २०७५/७६ मा साढे २० हजारको हाराहारीमा संकलन प्रवेश गरेका थिए। यार्सागुम्बा संकलक र विभिन्न जडीबुटी संकलकबाट उक्त आर्थिक वर्षमा पाँच करोड ७१ लाख रुपैयाँ राजस्व संकलन गरेको निकुञ्ज कार्यालय सुलिगाडले जनाएको छ।

जसमध्ये यार्सागुम्बाको प्रवेश शुल्कबापत दुई करोड ९२ लाख, संकलन अनुमतिपत्र बापत एक करोड ८३ लाख, सेतकचिनीको छोडपुर्जी बापत २ करोड १४ लाख रुपैयाँ संकलन गरेको हो। यस्तै, फोक्सुण्डो ताल हेर्न जाने पर्यटकबाट प्रवेश शुल्कबापत १८ लाख ७९ हजार रुपैयाँ उठाएको कार्यालयले जनाएको छ।

त्यस्तै, आर्थिक वर्ष २०७४/७५ मा यार्सागुम्बा संकलन पुर्जी वितरणबाट एक करोड ४१ लाख राजस्व संकलन भएको थियो।

आर्थिक वर्ष २०७६/७७ मा कोरोनाका कारण यार्सागुम्बा संकलनमा रोक लगाइएको थियो। तर, संकलकहरु पनि पाटन क्षेत्रमा संकलनका लागि गएका थिए।

 

Next Post

नरहरिनाथ हुँदै सदरमुकाम मान्म जोड्ने केबुलकार बन्ने

१२ श्रावण २०७८, मंगलवार १८:०५
कालिकोट : नरहरिनाथ गाउँपालिका-१ को कोडवाडा हुँदै सदरमुकाम मान्म जोड्ने केबुलकार बन्ने भएको छ। सोमबार केबलकारको सम्भाव्यता अध्ययनको छलफल कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ। कालिकोट जिल्लाका स्थानीय तहका प्रमुखहरूको उपस्थितिमा कर्णाली प्रदेश राजधानी सुर्खेतमा मुख्यमन्त्री महेन्द्र बहादुर शाहीको प्रमुख आतिथ्यतामा कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ। यस आयोजनाको जम्मा लागत ९४ करोड ४९ लाख ९ सय १५ […]