डिपोमा चामल अभाव भएपछि स्थानीय महँगीको मारमा

  ।   २७ बैशाख २०७८, सोमबार १०:१०

अहिले जुम्लाका गाउँका डिपो देखि सदरमुकामको डिपोमा चामल अभाव भएपछि स्थानीय महँगीको मारमा परेका छन् । यता व्यापारीले कोभिड र खाद्यको चामल अभाव भएको मौका छोपी मनपरी मूल्यवृद्धि गरेका छन् ।जुम्लामा झन्डै २० हजार घरधुरीको १ लाख ९ हजार बढी जनसङ्ख्या रहेको छ । यहाँको उत्पादनले बढीमा ६ महिना मात्रै धान्ने गरेको कृषि कार्यालय जुम्लाको तथ्याङ्क छ । बाँकी ६ महिना खाद्य संस्थान र बजारको चामलले खाद्यान्न पूर्ति गरिँदै आएको छ ।

तातोपानी गाउँपालिका वडा नम्बर ७ का अनिल रावतले खाद्यको चामल पाउन मुस्किल भएपछि बजारको महँगो चामल किन्न बाध्य भएको दुखेसो पोख्नुभयो । गाउँबाट एक दिन बास बसी खाद्यमा चामल लिन आउनुपर्छ । तर चामल सकिएको भन्ने जवाफ पाएर रित्तै फर्किने गरेको उहाँको गुनासो छ ।
अनिल रावत जस्तै सयौँ नागरिक सदरमुकाम खाद्य संस्थानबाट चामल नपाएर रित्तै फर्किने गरेका छन् ।

चालू आर्थिक वर्षको ३ महिना अझै बाँकी रहेको र वैशाखमै चामल सकिन थालेपछि खाद्यमा पुगेका स्थानीयलाई रित्तै पठाउनुपर्ने अवस्था आएको खाद्य प्रमुख तिलक सुनाले बताउनुभयो ।
वार्षिक कोटा मध्ये ५ हजार १९३ क्विन्टल ढुवानी भई वितरण भइसकेको छ । भने, ठेकेदारले अझै ४ सय ५६ क्विन्टल चामल  ढुवानी गर्न बाँकी रहेको छ । तर आर्थिक वर्ष सकिन लाग्दा समेत कहिले ढुवानी गर्ने टुङ्गो छैन । ढुवानी कर्तालाई पटक पटक ताकेता गर्दा पनि अझै गाउँका डिपोमा २ हजार क्विन्टल चामल ल्याएको छैन । गाउँका डिपो रित्तो भएपछि सदरमुकाम आउँछन् सदरमुकाममा पनि चामल दिन अवस्था नभएपछि रित्तै घर फर्किनु पर्ने बाध्यता आइपरेको छ ।जुम्लाको वार्षिक कोटा ५ हजार ६ सय ५० क्विन्टल चामल हो । जसमध्ये ९ सय क्विन्टल डोल्पाको सर्मी र काईगाउँ डिपो पठाउनुपर्दछ । भने, जुम्लाका लागि ४ हजार २५० क्विन्टल मात्रै बाँकी रहन्छ ।“जुम्लाको खाद्य व्यापार कम्पनीमा पनि चामल अभाव हुन थालेको छ ।  ‘अहिले गोदाममा ८ सय ८० क्विन्टल चामल मात्रै मौज्दात छ । यो चामल बिक्री गरिए २ दिनमै सकिन्छ । अब गोदाममा ताला लगाउनुको विकल्प छैन ।”

Next Post

आफैले विघटन गरेको संसदबाट कुन नैतिकताले विश्वास मतः प्रचण्ड

२७ बैशाख २०७८, सोमबार १०:१०
नेकपा (माओवादी केन्द्र)का अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले पार्टीको आन्तरिक विषयलाई सिंगो देश र समाजलाई आक्रान्त हुने गरी संसद विघटन गर्ने प्रधानमन्त्रीले विश्वासको मत लिने नैतिकता समेत गुमाएको बताएका छन्। सोमबारको संसद बैठकमा बोल्दै उनले विश्वासको मतमा पनि जालझेलको संकेत देखिएको सुनाए। ‘अनाहकमा संसद विघटन गरेर तपाईँले विश्वास गुमाईसक्नु भएको छ,’ […]